BRODOVI

Propast francuske flote u Drugome svjetskom ratu

Francuska flota
Foto: Wikimedia Commons
03.06.2015.
u 19:36

Britanski premijer Churchill donio je odluku da treba na sve načine spriječiti da francuska flota dođe u njemačke ruke

U rujnu 1939. francuska ratna mornarica (Marine Nationale) zauzimala je četvrto mjesto na svijetu.  Tijekom prvog razdoblja Drugoga svjetskog rata poznatoga kao «čudni rat» ona je sudjelovala skupa s Royal Navy u lovu na njemački džepni bojni brod „Admiral Graf von Spee“, a zatim u kombiniranoj operaciji u Norveškoj. Tijekom bitke za Francusku imala je aktivnu ulogu u borbama kod Boulogne sur Mer, Dunkerquea i prigodom evakuacije savezničkih postrojbi iz atlantskih luka u operacijama «Dynamo», «Cycle», i «Ariel». Može se reći da je francuska mornarica ispunila sve postavljene zadatke uz minimalne gubitke u materijalu i ljudstvu. Na Mediteranu Marine Nationale izvela je prije potpisivanja primirja samo jednu veću akciju sa skromnim rezultatima (operacija «Vado»). Moderna i kvalitetna francuska flota ostala je netaknuta nakon bitke za Francusku i kao takva sačuvala svu svoju ubojnu moć.

Nakon potpisivanja primirja s Njemačkom 22. lipnja 1940. prema točki VIII sporazuma o primirju, veliki dio francuske flote, uključujući i najsnažniju eskadru « Force de Raid», trebao je biti razoružan i stavljen pod njemačku kontrolu u francuskim ratnim lukama na atlantskoj obali. Pitanje francuske flote postaje u tom trenutku noćna mora za predsjednika britanske vlade Winstona Churchilla. Royal Navy bila je izrazito snažnija od Kriegsemarine ali u slučaju da se Njemačka domogne najmodernijih brodova francuske flote, strategijska situacija na atlantskoj bojišnici postala bi u najmanju ruku veoma delikatna za Veliku Britaniju. Britanski premijer Churchill zato je bez oklijevanja donio odluku da treba na sve načine spriječiti da francuska flota dođe u njemačke ruke. Početkom srpnja 1940. razra- đen je plan «Catapult», operacija čiji je cilj bio «silom ili milom» onesposobiti francusku flotu. Akcija je izve dena od 3. do 8. srpnja 1940. u četiri pomorske baze gdje su se sklonile francuske eskadre neposredno prije potpisivanja primirja. Dijelovi francuske flote koji su bili u britanskim lukama Plymouth i Portsmouth, jednostavno su bili zaplijenjeni. Oni su kasnije postali jezgra mornarice Slobodne Francuske (Forces Navales Françaises Libres) na čijem čelu je bio general Charles de Gaulle. Francuska mediteranska eskadra X ostala je od 4. srpnja 1940. imobilizirana u Aleksandriji nakon «gentlemenskog sporazuma» britanskog i francuskog zapovjednika.

Novi broj VP-a je na svim kioscima od petka 5. lipnja za samo 19,99 kuna, i to na 92 stranice!

Komentara 1

BE
belimo
16:25 04.06.2015.

Uvijek su bili "veliki" ratnici i osvajači a švabo ih je osvojio na "leru" . Da nije bilo amera tko zna kako bi bilo...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije