ZANIMLJIVOST

Mirovni ugovor u Parizu 1763. - kraj Sedmogodišnjeg rata

Laurus Leslaena
17.02.2021.
u 11:42

U uvjetima ugovora, Francuska se odrekla svih svojih teritorija u kopnenoj Sjevernoj Americi, efektivno okončavši bilo kakvu vojnu prijetnju tamošnjim britanskim kolonijama.

Pariškim ugovorom 1763. godine okončan je francuski i indijski rat / Sedmogodišnji rat između Velike Britanije i Francuske, kao i njihovih saveznika. U uvjetima ugovora, Francuska se odrekla svih svojih teritorija u kopnenoj Sjevernoj Americi, efektivno okončavši bilo kakvu vojnu prijetnju tamošnjim britanskim kolonijama.

Diplomati su završili pregovore i potpisali preliminarni Pariški ugovor 3. studenoga 1762. godine. Španjolski i francuski pregovarači također su istovremeno potpisali Ugovor iz San Ildefonsa, kojim je potvrđen ulazak Francuske Louisiane u Španjolsku.

Iako su britanski kralj Đuro III. i njegovi ministri bili za sporazum, on nije bio omiljen u britanskoj javnosti. Međutim, ugovor je sadržavao dovoljno ustupaka ratnim sokolovima da je britanski parlament ratificirao Pariški ugovor većinom od 319 glasova, pa je ugovor stupio na snagu 10. veljače 1763. godine.

Za angloameričke koloniste ugovor je imao teoretski uspjeh. Potvrđivanjem osvajanja Kanade i širenjem britanskih posjeda do Mississippija, kolonisti se više nisu morali brinuti zbog prijetnje francuske invazije.

Tijekom pregovora koji su doveli do sporazuma, glavno sporno pitanje između Britanije i Francuske bilo je oko statusa utvrda francuskog obalnog naselja Dunkirk. Britanci su se dugo bojali da će se koristiti kao baza za pokretanje francuske invazije na Britaniju.

Prema Utrechtskom ugovoru 1713. prisilili su Francusku na krajnja ograničenja broja tamošnjih utvrda. Ugovor iz Aix-la-Chapellea iz 1748. godine omogućio je izdašnije uvjete, a Francuska je pojačala obranu grada. Ugovorom je Britanija prisilila Francusku da prihvati ranije uvjete iz 1713. i sruši utvrde koje su od tada izgradili.

Foto: Laurus Leslaena

Izvor: www.facebook.com/LaurusLeslaeana

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije